Ivona Steinvald

Máme novou adresu - ul. Slepá, obec Doubravcice okr. Kolín. (cca 15min od Říčan)
+420736761403
ikoubova@seznam.cz

Degenerace sklivce

 
Italský chrtík může trpět různými druhy očních onemocnění, avšak tou pro něj nejtypičtější je právě degenerace sklivce. Laicky řečeno, jedná se o to, že u poškozeného jedince sklivec ztrácí svou správnou formu a stává se více zkapalněný. Díky změně této formy dochází k většímu tlaku na sítnici a může, respektive s největší pravděpodobností dojde k odtržení sítnice, která tento tlak nevydrží a pes vzápětí na dané oko oslepne.
Ještě donedávna nebylo možné toto onemocnění nijak léčit a v případě stanovení této diagnózy mohl majitel jen čekat a doufat, že sítnice vydrží co nejdéle. V současnosti a při včasném odhalení nemoci je již možné operativní řešení laserem na specializované klinice Vetnemo Libuš. Operace spočívá v tom, že pokud sítnice není odtržená, je možné ji laserem na jejím okraji několika body uměle přichytit, aby tlak sklivce nezpůsobil její odtržení. Tato operace se provádí zpravidla ambulantně a pokud nenastanou komplikace, není třeba hospitalizace a pejsek jde odpoledne domů. Cena tohoto zákroku se pohybuje kolem 15.000,-. Poté je již jen třeba cca 1x za rok docházet na kontrolu, zda se stav oka/očí nezměnil. Dokonce již byla úspěšně provedena operace, kdy se paní doktorce s dalšími specialisty podařilo odoperovat zcela odtrženou sítnici. Jedná se ale o hodně náročnou operaci a výsledek nemusí být úspěšný, proto je důležitá právě včasná diagnóza.
 
Bohužel v dnešní době stále není možné genetické testování, i když na tom údajně v Kalifornii pracují, takže momentálně nezbývá nic jiného než chodit na pravidelné vyšetření očí k oftalmologovi a doufat, že v budoucnu bude možné testovat.