Ivona Steinvald

Máme novou adresu - ul. Slepá, obec Doubravcice okr. Kolín. (cca 15min od Říčan)
+420736761403
ikoubova@seznam.cz

O nás

Naše chovatelská stanice byla založena v roce 2012 a první chrtík do naší domácnosti zavítal v roce 2009. Byla to právě Aida Bohemia Hava, která mně zasvětila do života Italských chrtíků a přesvědčila o tom, že výběr tohoto plemen byl ten správný, byť často mívám pocit, že místo psů mám doma další 4 malé děti:-).

Italský chrtík je určitě něžné a citlivé plemeno. Miluje pohyb, ale stejně tak i lenošení se svým páníčkem. Mnoho lidí označuje obecně chrty za primitivní plemena, ale dle mých zkušeností jsou chrtíci velice chytří (někdy až vychytralí) a s dávkou trpělivosti a důslednosti jsou i velice učenliví.

Pokud hledáte skvělého, věrného a malého společníka, kterému jste ochotni věnovat značnou část svého života, lásku, pohyb a teplý pelíšek, tak věřím, že Italský chrtík Vás nezklame.

Our kennel was founded in 2012 and the first IG to our household came in 2009. Aida Bohemia Hava taught me everything about Italian Greyhounds and persuaded me that choice of this breed was the right one. Italian Greyhound is definitely gentle and sensitive breed. They love to move, but so lazing with his owner. Many people says that Italian Greyhounds are stupid, but in my experience IG´s are very clever (sometimes cunning) but wtih a dose of patience and rigor are very teachable.

If you are looking for a great, loyal and small partner whom you are willing to devote a major part of your life, love, movement, and a warm bed, so I believe that Italian Greyhound will not disappoint you.

Our kennel was founded in 2012 and the first Greyhound to our household visited in 2009. It was the Aida Bohemia Hava, who initiated me into the life of Italian Greyhounds and persuaded that choice of this breed was the right one, though they often feel that place dogs at home I have two small children :-).
 
Italian Greyhound is definitely gentle and sensitive breed. He loves to move, but so lazing with his owner. Many people refer generally greyhounds as primitive, but in my experience Greyhounds are very clever (sometimes cunning) and a dose of patience and rigor are very teachable.
 
If you are looking for a great, loyal and small a partner whom you are willing to devote a major part of your life, love, movement, and a warm bed, so I believe that Italian Greyhound will not disappoint you.

 

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat. Těšíme se na vás.

In case of any questions, please contact us. We look forward to you.